آيا پيامبر صلى الله عليه و آله بر تربت كربلا سجده كرده است؟

آيا پيامبر صلى الله عليه و آله بر تربت كربلا سجده كرده است؟

پاسخ:
به گزارش پايگاه اطلاع رسانی استبصار، بارزترين مظاهر بندگى سجده بر خاك پاك است. شيوه‏اى كه پيامبر آن را به مسلمانان آموزش داد و فرمود: «جُعِلَتْ لِيَ الْأَرْضُ مَسْجِداً وَ طَهُوراً».[۱]
بنابراين خاك از نظر اين حديث دو ويژگى دارد:
۱٫ بايد پيشانى را بر آن نهاد ۲٫ در صورت نبودن آب تيمم بر خاك جايگزين وضو و غسل است.
متأسفانه اين دستور پيامبر سال‏ها است كه از مساجد اهل سنت برچيده شده است. در حالى كه در گذشته به خاطر نبودن امكانات مالى بر حصير يا بر زمين سجده مى‏كردند ولى امكانات مالى سبب شد كه همه مساجد مفروش گرديد و اين سنت رسول خدا صلى الله عليه و آله از ميان رفت.
شيعه معتقد است بايد به هنگام نماز بر زمين يا چيزى كه از زمين مى‏رويد سجده كرد و در اين مورد دلايلى دارند كه مى‏توانيد مشروح آن را در كتاب‏ «الانصاف فى مسائل دام فيها الخلاف» بخوانيد.[۲]ولى در عين حال از نظر روايات سجده بر تربت كربلا فضيلت‏ بيشترى دارد و اين نه به خاطر آن است كه براى حسين سجده مى‏كنيم. بلكه سجده براى خداست و تربت (خاك حسينى) به اصطلاح فقهى «مسجود عليه» (محل سجدگاه) است و اين كارى مستحبى است نه واجب و نكته آن اين است كه اين خاك با خون بزرگترين سرداران اسلام كه پايه‏هاى حكومت امويان را متزلزل ساخت عجين گشته است.
سجده بر اين تربت يادآور جانبازى‏ها و فداكارى‏هاى آن حضرت و ۷۲ تن از شهيدان راه خداست كه مرگ سرخ را بر زندگى مذلّت بار ترجيح دادند و امّا اين‏كه پيامبر صلى الله عليه و آله بر تربت حسين سجده نكرد- اگر صحيح باشد- براى اين است كه هنوز در آن زمان ملاك سجده وجود نداشت؛ زيرا هنوز اين خاك به خون حسين عليه السلام آغشته و متبرّك نشده بود.
بايد در نظر داشت كه شيوه و سيره بزرگان همواره اين بوده كه بر خاك مكان‏هاى متبرك سجده كنند.
مسروق بن اجدع (متوفاى ۶۲ هجرى) كه از تابعان است هنگام سفر خشتى از مدينه همراه مى‏برد و بر آن سجده مى‏كرد.[۳]گذشته از اين‏ها سجده بر تربت پاك در خانه‏ها، مسافرخانه‏ها و مكان‏هاى ديگر، چندان آسان نيست و لذا شيعيان تربت پاكى از پاك‏ترين خاك‏هاى جهان را به صورت جامد درآورده و همراه خود مى‏برند تا عمل به حكم الهى در همه‏جا آسان شود.
اكنون اگر قرار باشد در اين مورد جوابى نقضى بگوييم از شما مى‏پرسيم:
آيا پيامبر صلى الله عليه و آله بر اين فرش‏هاى گران قيمت كه در مساجد انداخته‏ايد و بر آن‏ها سجده مى‏كنيد سجده كرده است؟ البته نا گفته نماند كه او بر سنگ‏ريزه‏هاى مسجد و گاه بر حصير سجده مى‏كرد.
شگفت اينجاست كه پيامبر صلى الله عليه و آله اصرار مى‏ورزيد انسان بر خاك سجده كند و حتى كسانى كه بر غير خاك سجده مى‏كردند مانع را از زير پيشانى آنان مى‏كشيد و مى‏فرمود: «پيشانى خود را به زمين بچسبان».[۴]و روايت با اين مضمون بسيار است بيش از آن كه بتوان در اينجا نقل كرد.
امروزه اصرار بر اين است كه بر فرش‏هاى گران قيمت سجده شود.
بايد گفت اكنون زمانى است كه سنت‏ها بدعت و بدعت‏ها سنت شده است!
در پايان شايسته يادآورى است كه امّ سلمه مى‏گويد: پيامبرخدا صلى الله عليه و آله در حالى كه اشك مى‏ريخت فرمود:
«أتاني جبرئيل بالتربة التي يقتل عليها الحسين، فهي التي أقلّب في كفي».[۵]

[۱]  صحيح بخارى، ج ۱، ص ۹۱، كتاب تيمم، حديث ۲
[۲]  الانصاف، ج ۱، صص ۲۳۴- ۲۶۷
[۳]  مصنف ابن ابى شيبه، ج ۲، ص ۱۷۲
[۴]  العزيز شرح الوجيز معروف به شرح كبير، ج ۱، ص ۲۵۲
[۵]  طبقات ابن سعد، ج ۸، حديث ۷۹، ترجمه امام حسينعليه السَّلام، طبرانى معجم كبير، ج ۳، صص ۱۱۴- ۱۱۵، حديث ۲۸۱۷
———-

منبع: حج

استبصار www.estebsar.ir

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *