صفای باطنی از معرفت ائمه اطهار(ع) ریشه می‌گیرد | اسـتـبـصــار

آخرین اخبار

خانه » معارف اسلامی » اخلاق » صفای باطنی از معرفت ائمه اطهار(ع) ریشه می‌گیرد

صفای باطنی از معرفت ائمه اطهار(ع) ریشه می‌گیرد

به گزارش پايگاه اطلاع رسانی استبصار، خطیب حرم رضوی در سلسله جلسات بیان حدیث و سیره اهل‌بیت(ع) که با حضور زائران و مجاوران بارگاه علی بن موسی الرضا(ع) در رواق بزرگ امام خمینی(ره) حرم مطهر رضوی برگزار شد، اظهار کرد: اولیای الهی در روی زمین کار ستارگان را می‌کنند و چراغ راهنمای انسان‌ها در مسیر بندگی هستند.

حجت الاسلام والمسلمین «سیدجعفر طباطبایی» با اشاره به اینکه اراده انسان می‌تواند مسیر او را عوض کند، افزود: بهره‌مندی و به کارگیری سیره اهل‌بیت(ع) موجب صفای باطن و عظمت فکر انسان می‌شود.

وی با بیان اینکه در آموزه‌های دینی و سفارش معصومین(ع) سفارش زیادی به اخلاق و رفتار خوش شده است، خاطرنشان کرد: زندگی هنری زیباست که اگر با توجه به الگوهای دینی تنظیم شود انسان را به قله کمال معنوی می‌رساند.

همچنین با بیان اینکه سیره اهل‌بیت(ع) جلوه هدایت و تابلوی راهنمای زندگی بشر است، گفت: بسیاری از نارسایی‌های اخلاقی و رفتاری بشر ناشی از باورهای نادرست و ندانستن معارف دینی و مذهبی است.

 ضعف اعتقادی و جهل نسبت به مسائل خدا‌شناسی و زندگی دنیا و آخرت و ارتباط بین آن دو موجب انحراف عملی می‌شود، اولیای الهی به مسائل اعتقادی بیش از هرچیز اهمیت می‌دادند و در قدم اول می‌خواستند افکار مردم را درست کنند، چرا که باورهای غلط در زندگی انسان را از مسیر حق دور می‌کند.

یکی از جنبه‌های مهم اهل‌بیت(ع) را مرجعیت دینی آنان است و  انتقال اندیشه اسلامی برخاسته از افکار اهل‌بیت(ع) به نسل جوان یک وظیفه همگانی است.

سیره گفتاری و رفتاری ائمه اطهار (ع) تجسم عینی تقوا، فضیلت و مکارم اخلاق اسلامی است.

 یکی از سنت‌ها و دستورات اکید دین مبین اسلام نامگذاری فرزندان به نام نیک است و از آیات قرآن نیز این‌گونه بر می‌آید که نام باید به گونه‌ای باشد که اسباب تمسخر دیگران را فراهم نکند، اسامی که مورد محبت اهل‌بیت(ع) است در فرهنگ اسلام جایگاه ویژه‌ای دارند.

ابنا

استبصار www.estebsar.ir

نظرات کاربران

تعداد نظرات 0

ارسال نظرمطالب مشابه مطلب فوق