ملاک شیعه بودن از دیدگاه حضرت زهرا (سلام الله علیها) | اسـتـبـصــار

آخرین اخبار

خانه » معارف اسلامی » اخلاق » ملاک شیعه بودن از دیدگاه حضرت زهرا (سلام الله علیها)

ملاک شیعه بودن از دیدگاه حضرت زهرا (سلام الله علیها)

به گزارش پايگاه اطلاع رسانی استبصار، حضرت زهرا(سلام الله علیها) فرمودند: «ان کنت تعمل بما امرناک و تنتهی عما زجرناک عنه فانت من شیعتنا و الا فلا» اگر به آنچه به شما امر می‌کنیم عمل می‌کنی و از آنچه شما را برحذر و نهی می‌نمائیم، دوری می‌کنی از شیعیان ما هستی والا هرگز شیعه ما نخواهی بود. توضیح اینکه:

یکی از پیروان اهل بیت(علیهم السلام) در شهرمدینه، همسرش را خدمت فاطمه(سلام الله علیها) فرستاد تا بپرسد: آیا شوهرم از شیعیان شما می‌باشد یا نه؟ حضرت در پاسخ عبارت فوق را بیان فرمودند. آن شخص بعد از شنیدن پاسخ، مضطرب شد و با توجه به ضعف‌های خود گفت: وای بر من که همیشه در آتش جهنم خواهم بود. همسرش نگرانی و زاری او را با سخنان مطرح شده، خدمت فاطمه(سلام الله علیها) بازگو کرد. حضرت فرمود: از من به همسرت بگو چنین نیست که او فکر می‌کند. بلکه شیعیان ما از بهترین افراد اهل بهشت هستند و همه دوستان ما و دوستان دوستان‌ ما و دشمنان دشمنان‌ ما، همگی در بهشت وارد می‌شوند. آری کسی که با قلب و زبان، تسلیم ما اهل بیت شده اما از اوامر ما سرپیچی کند و نواهی ما را محترم نشمارد، از شیعیان واقعی ما نخواهد بود. گرچه این گروه نیز پس از پاک شدن از گناهان و تحمل مشکلات روز قیامت و قرار گرفتن مدت کوتاهی در طبقات بالای دوزخ و چشیدن عذاب، بالاخره به بهشت خواهند رفت. به خاطر دوستی‌شان با ما نجاتشان داده و آنان را به پیشگاه خودمان انتقال خواهیم داد. (فرهنگ سخنان فاطمه(سلام الله علیها) ص ۱۷۲)

نسبت فامیلی ملاک نیست

امام رضا(علیه السلام) روزی در یک مجلس برای مردم صحبت می‌کرد. در گوشه‌ای از مجلس، زید (معروف به زیدالنار برادر امام رضا(علیه السلام)) در فضائل سادات و اولاد پیامبر(صلی الله علیه وآله) و اینکه آن‌ها وضع استثنائی دارند، سخن می‌گفت و مرتب می‌گفت: ما خانواده و اهل بیت چنین و چنان هستیم. امام با تندی فرمود: ای زید! حرف‌های بقالهای کوفه را باور کرده‌ای که مرتب آن را تحویل مردم می‌دهی. اینکه شنیده‌ای ذرّیه فاطمه(سلام الله علیها) از آتش مصون هستند، مقصود فقط فرزندان بلافصل فاطمه(سلام الله علیها) یعنی حسن و حسین(علیه السلام) و دو خواهر ایشان است.

اگر حرف تو درست باشد، تو باید پیش خدا از پدرت موسی‌بن جعفر(علیه السلام) گرامی‌تر و برتر باشی. زیرا او با اطاعت خدا و عبادت به بهشت می‌رود و تو با عصیان کردن بدون عبادت بهشت می‌روی. جدم امام سجاد(علیه السلام) فرمود: گناهکار از میان ما اهل بیت دو برابر عذاب می‌بیند. یکی برای گناهی که مرتکب شده و دیگری برای اینکه آبرو و حیثیت پیغمبر را از بین برده است. فرزند نوح(علیه السلام) بخاطر پیوند خونی و نسبت خانوادگی از هلاکت نجات پیدا نکرد. ملاک سعادت و شقاوت ابدی، پیوند معنوی و عمل صالح و اطاعت از خداست. هر کس از خدا اطاعت کند از ما اهل بیت است گرچه نسبت فامیلی‌ نداشته باشد. (عیون اخبارالرضا(علیه السلام) ج ۲ ص ۵۶۴)

امام کاظم(علیه السلام) فرمود: اگر شیعیانم را جدا می‌کردم آن‌ها جز نام شیعه نداشتند و اگر آن‌ها را آزمایش می‌کردم از خط ایمان بیرون می‌شدند و اگر به دقت در بوته آزمون قرار می‌دادم از هزار نفر یکی خلاص نمی‌شد. و اگر آنان را غربال می‌کردم کسی جز خواص اصحابم باقی نمی‌ماند. به راستی که ایشان مدت‌ها به تخت‌ها تکیه زده‌اند و می‌گویند ما پیروان علی (علیه السلام) هستیم، در صورتی که شیعه علی(علیه السلام) کسی است که گفتار و رفتارش یکسان باشد. (مجموعه ورام ج ۲ ص ۳۲۰)

شخصی خدمت امام حسین(علیه السلام) آمد و گفت: من از شیعیان شما هستم. حضرت فرمود: از خدا بترس و چیزی ادعا نکن. زیرا خدا به تو خواهد گفت دروغ گفتی و در ادعای خود گناه کردی. شیعه ما کسی است که قلبش از هر گونه آلودگی و ناپاکی‌ و خیانت پاک باشد. لیکن تو ادعا کن که من از محبان شما هستم. (فرهنگ سخنان امام حسین(علیه السلام) ص ۲۸۰)

شیعه نیوز

استبصار www.estebsar.ir

نظرات کاربران

تعداد نظرات 0

ارسال نظرمطالب مشابه مطلب فوق