مرضیه هاشمی: مستبصری که خبرنگار و مستندساز شبکه پرس تی وی است | اسـتـبـصــار

آخرین اخبار

خانه » خبر و گزارش » مرضیه هاشمی: مستبصری که خبرنگار و مستندساز شبکه پرس تی وی است

مرضیه هاشمی: مستبصری که خبرنگار و مستندساز شبکه پرس تی وی است

به گزارش پايگاه اطلاع رسانی استبصار، خانم ملانی فرانکلین که امروزه او را با نام مرضیه هاشمی می شناسند، خبرنگار و مستندساز شبکه پرس تی وی است که تجربه‌ی زندگی در جامعه‌ی آمریکا را نیز داشته است.

مرضیه هاشمی با نام اصلی ملانی فرانکلین (انگلیسی: Melanie Franklin؛ متولد ۲۱ دسامبر ۱۹۵۹) خبرنگار، مستندساز و گوینده اخبار آمریکایی-ایرانی است. او اکنون مجری پرس تی‌وی، شبکه انگلیسی‌زبان صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران است.

استبصار و تغییر دیانت به اسلام

او در سن ۲۲ سالگی (حدود ۳۵ سال قبل) هنگامیکه دانشجوی خبرنگاری بود در آمریکا و پس از ۲ سال تحقیق مسلمان شد و با حجاب در دانشگاه حضور یافت. وی می‌گوید که جسارت این کار را از انقلاب اسلامی ایران و شخصیت رهبر آن سید روح‌الله خمینی گرفته‌است. وی معتقد است: «جمهوری اسلامی ایران چونان گنجینه‌ای است، اما بیشتر شما که در ایران متولد و بزرگ شده‌اید قدر آن را نمی‌دانید.» او در سال ۱۳۶۷ و اوج جنگ عراق علیه ایران تصیم می‌گیرد همراه ۲ فرزندش به ایران سفر کند جایی که برای آنان «مرکز مقاومت» بود. «احساس می‌کردیم باید به ایران بیاییم و هر کاری می‌توانیم برای ایران انجام دهیم.»

بازداشت در آمریکا

او که به منظور دیدار با اعضای خانواده‌اش و عیادت برادر بیمارش (که به سرطان مبتلاست ) به آمریکا سفر کرده بود در روز ۲۳ دی ماه ۱۳۹۷ در فرودگاه بین‌المللی لامبرت-ست لوی بدون تفهیم توسط اف‌بی‌آی بازداشت و به بازداشتگاهی در واشینگتن دی سی منتقل شده و طی این ۲ روز کسی از وضعیت او اطلاع نداشته‌است.  هاشمی در گفتگو با دخترش اعلام کرد نیروهای پلیس آمریکا او را بدون انتقال به بازداشتگاه مستقیم به زندان برده‌اند. با اجبار حجاب اسلامی وی را برداشته و یک تی شرت بر تن او کرده‌اند که بر خلاف قوانین پوشش اسلامی دست‌های او نمایان بوده و در این حالت از وی عکس گرفته‌اند. به عنوان غذا گوشت خوک (که حرام است) به اون داده‌اند که او از خوردن آن غذا امتناع کرده و درخواست نان نموده که به وی داده نشده‌است و در طی روزهای بازداشت تاکنون فقط یک بسته بیسکویت کراکر خورده‌است.  اف‌بی‌آی در مورد اتهامات وارد شده توسط پرس تی وی توضیحی نداده‌است.  فرزندان وی به عنوان شاهد به دادگاه فراخوانده شده‌اند.

واکنش‌ها

پیمان جبلی در نشست خبری با موضوع بازداشت مرضیه هاشمی گفت:

در نظر نگرفتن مطالبات ایشان از طرف دولت آمریکا که طرفدار حقوق بشر است، نشان از دروغی است که به افکار عمومی می‌گویند.

خبر دستگیری و رفتار صورت گرفته با او در رسانه‌های جهانی و شبکه‌های اجتماعی بازتاب یافت. در صفحه ای که برای بازداشت وی در وبگاه پرس تی وی اختصاص یافته شخصیت‌های مختلفی خواستار آزادی او شدند از جمله لارین بوث که او را دوست صمیمی خود خواند. حزب‌الله لبنان طی بیانیه ای دستگیری وی را محکوم کرد.  محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه ایران این اقدام آمریکا را «سیاسی و غیرقابل قبول» خواند و تأکید کرد واشینگتن باید «هر چه سریعتر به این بازی سیاسی خاتمه دهد.» بهرام قاسمی سخنگوی وزارت خارجه بازداشت هاشمی را «غیرقانونی» و برخورد پلیس آمریکا با وی را «غیرانسانی» خوانده و آن را محکوم کرد و گفت: «بازداشت یک شهروند مسلمان آمریکایی بدون مقدمه و با رفتارهای تحقیر آمیز و غیرانسانی مأمورین دولت آمریکا در اذیت و آزار این بانو، نمونه بارز رفتارهایی است که یک رژیم آپارتاید با شهروندان غیر سفیدپوست خود انجام می‌دهد.» قاسمی همچنین خواستار برخورداری هاشمی از «کلیه حقوق اولیه و انسانی و آزادی فوری و بدون قید و شرط او» شد. عبدالعلی علی‌عسگری، رئیس سازمان صدا و سیمای ایران اقدام آمریکا را غیرقانونی توصیف کرد و دلیل دستگیری مرضیه هاشمی را داشتن عقاید اسلامی، آزادی‌خواهانه و طرفداری از جبهه مقاومت عنوان کرد.

پیمان جبلی معاون برون‌مرزی صداوسیما رفتار آمریکا با مرضیه هاشمی را «اقدامی غلط» خواند. جبلی همچنین خواستار آزادی بی قید و شرط مرضیه هاشمی و عذرخواهی پلیس آمریکا به دلیل رفتاری که با وی داشتند، شد. همچنین معاونت برون مرزی صداوسیما با انتشار بیانیه ای به تشریح چگونگی دستگیری و رفتار پلیس آمریکا با مرضیه هاشمی پرداخته و اعتراض خود را نسبت به «دستگیری توأم با خشونت» او اعلام کرد.

ایشان پس از دو هفته آزاد شدند

ویکی پدیا

استبصار www.estebsar.ir

تلگرام t.me/estebsar_ir

 

نظرات کاربران

تعداد نظرات 0

ارسال نظرمطالب مشابه مطلب فوق