مستبصر چابهاری: به حسین و یزید نگاه کنید حقانیت حسین علیه السلام از آفتاب روشن تر است | اسـتـبـصــار

آخرین اخبار

خانه » رهیافتگان » مستبصر چابهاری: به حسین و یزید نگاه کنید حقانیت حسین علیه السلام از آفتاب روشن تر است

مستبصر چابهاری: به حسین و یزید نگاه کنید حقانیت حسین علیه السلام از آفتاب روشن تر است

به گزارش پايگاه اطلاع رسانی استبصار، مستبصرانی که به مذهب تشیع مشرف شده اند هر یک به گونه ای با تشیع آشنا شده اند و با آن ارتباط برقرار کرده اند امروز خدمت یکی از مستبصرین اهل سیستان و بلوچستان هستیم و مصاحبه ای با ایشان خواهیم داشت که امیدواریم مورد توجه شما قرار بگیرد.

*با سلام، لطفا خودتان را معرفی نمایید.

بنده مسلم حوت اهل یکی از روستاهای چابهار هستم و بیش از ۱۰ سال است که به صورت جدی شیعه شدم. ابتدا محل سکونت ما پارَک حوتان بین چابهاردر کنارک بود، مادر بزرگ من ابتدا شیعه بوده ولی بنا به مسائلی با اهل تسنن وصلت می کند ولی کم کم او را مجبور می کنند که از اهل تسنن شود ولی سنی حسینی می شود.

*علت شیعه شدن تان چه بود؟

من از کودکی حبّ حضرت علی و فاطمه را در دل داشتم، نواری از یکی از ملا های محلی در مورد امام حسین بود که مرا از همان موقع تحت تاثیر قرار داد از آنجا دیگر دلم منقلب شد عشق حسین را در دل گرفتم، در منطقه ما حتی در نیمه شعبان جشن میلاد امام زمان می گرفتند در جایی که زندگی می کردم اگر شیعه نبودند ولی حسینی بودند کم کم که بزرگ شدم عشق اهل بیت در دلم بود.

وقتی که به منطقه دیگری تغییر مکان دادیم دیدم که از اهل بیت علیهم السلام صحبتی ندارند، گفتن «یا حسین» شرک است، حتی به اهل بیت توهین هم می کردند، خیلی ناراحت شدم آنجا بود که از خودم بدم آمد که بگویم سنّی هستم با خودم گفتم اگر سنی این هست من نمی خواهم سنی باشم و علنا گفتم که من دیگر شیعه هستم.

 *آیا مطالعه هم داشتید؟

به برکت آقا علی بن موسی الرضا یکی از دوستان مشهدی سی دی شبهای پیشاور را به من داد و من مطالب آن را گوش کردم.

*چه شد که به مشهد رفتید؟

پدرم با چند نفر مشهدی آشنا بود و رفت و آمد داشتند وقتی به زیارت رفتم، منقلب شدم اشکم جاری شد تا متوسل شدم و حتی اثرش را دیدم با دست پر برگشتم فهمیدم که اهل بیت با دیگران فرق دارند سیرم تغییر کرد بعد از آن به سمت مطالعه رفتم و زندگی و راهم عوض شد.

شبهای پیشاور را که خواندم دستم هم باز شد وقتی با اهل سنت صحبت می کردم می دیدم که آنها واقعا اطلاعی از دینشان ندارند تنها از حکومت هایی تعریف می کردند که فقط دنبال بیت المال مسلمین بودند ولی برای فقرا حق  قائل نبودند، از کسی که حتی از خونش مایه می گذارد تعریف و شناختی نداشتند فقط از پول و مال تعریف می کردند، ارزش دنیا چیست آیا جان و مال یکسان است.

آیا حاضر هستید که بچه هایتان را در این راه فدا کنید حسین ما چیزی کم نگذاشت کل گلدسته هایش پرپر شدند در صورتی که اهل سنت از او هیچ شناختی نداشتند اهل سنت قدیمی امام حسین را هم قبول داشند ولی وهابی ها چیزی به نام حسین دارند.

*پس از اینکه کتاب شب های پیشاور و مطالعه کردید و صحبت هایی با اهل سنت داشتید کجا بود که دیگر حس کردید که نمی توانید اهل سنت باقی بمانید؟

وقتی عملکرد اهل سنت را دیدم و اینکه حتی دیدی از شیعه ندارند ولی آن را تکفیر می‌کنند تصمیم گرفتم که شیعه شوم و جواب آنها را بدهم، شما نمی توانید یک کفه ترازو را بگیرید و کفه دیگر خالی باشد باید کسی باشد که جواب آن ها را بدهد، به نیت جواب دادن به آنها شیعه شدم و به امام رضا علیه السلام توسل کردم تا موفق باشم، اصلا نمی توانستند بحث علمی کنند. تحصیلات من در حد سیکل است و آنها حتی در حد سیکل هم نمی توانستند جواب بدهند از حقیقت صحبت می‌کردم و جلوی حقیقت را هیچ دیواری نمی‌تواند سد کند.

* برخورد اطرافیان بعد از شیعه شدن شما چگونه بود؟

در مورد من گفتند که تندروی می‌کند، برچسب دیوانه زدن ، وسط ماه مبارک رمضان مرا در خانه حبس کردند، من هم با زبان روزه اعتصاب غذا کردم، دو روزی به همین منوال گذشت، گفتند میمیرد تا بالاخره در خانه را باز کردند.

 * آیا در آن موقع متاهل بودید و برخورد همسرتان چگونه بود؟

بله متاهل بودم، برای آنها هم سخت بود و به راحتی نمی توانستند قبول کنند اما جلوی من را هم نمی توانستند بگیرند و مسیر من را عوض کند البته همسرم هنوز شیعه نشده است اما نسبت به قبل خیلی نرم تر شده اند.

الان بچه هایم شیعه هستند،خواهرم، مادرم، خواهر زاده ها و برادرزاده هایم هم شیعه شده است.

* آیا بعد از شیعه شدن برخورد تان با دیگران هم فرق کرد؟

بله قاعدتاً وقتی اسم اهل بیت را به زبان می آوری، در ذکر و ورد انسان اثرش معلوم می شود و حتی اطرافیان متوجه این تغییر رفتار شده و جذب می شوند.

* نسبت به دیگران چقدر اثر گذار بوده اید؟

خیلی ها جذب حرف هایم می شوند اما متاسفانه در وسط گیر کرده اند، از شیعه در میان اهل سنت چیزی درست کردند که هرکسی جرأت نمی تواند که حتی در خفا بگوید من شیعه ام، تبلیغ زیادی می کنم و این با زبان های مختلف است و مطمئنم که اثر دارد.

* آیا برخورد مخالفین شما الان فرق کرده است؟

خدا شاهد است وقتی از وسط محل رد می شوم جوانان دستشان بالا است و به من سلام می کنند و احترام می گذارند.

* شما با اهل سنت چه صحبتی دارید؟

من می گویم به حسین و یزید نگاه کنید حقانیت حسین علیه السلام از آفتاب روشن تر است وقتی من از حسین شروع کردم از یا حسین گفتن و لعن یزید، مسیرم عوض شد راه حسین یعنی بهشت، کسی که خواستار بهشت هست فقط راهش همین است و بس، دیگر هر راهی برود بیراهه است، به مسیری می‌رود که حتی اخلاق و رفتار و همه چیزش حسینی می شود.

*اگر بخواهید راهی یا کتابی را به دیگران معرفی کنید تا مذهب تشیع را بشناسند چه پیشنهادی دارید؟

کتاب هایی مثل کتاب شبهای پیشاور، لاله ای از ملکوت، نشانی از بی نشان ها، کتب راجع به مظلومیت اهل بیت علیهم السلام وجود دارد واگر کسی بخواهد حقیقت را پیدا کند کتاب زیاد است.

* اولین مرتبه که به حرم امام رضا علیه السلام رفته چه حسی داشتید؟

وقتی وارد حرم شدن بی اختیار اشک هایم جاری شد و از ته دل منقلب شدم به حضرت توسل پیدا کردم و گفتم یا امام رضا، من چیزی ندارم فقط به زبانم قدرتی بده که بتوانم حقانیت شما را ثابت کنم و بتوانم ولایت علی بن ابی طالب را ثابت کنم بعد هم کلامم مثل میخی شود که در ذهن دیگران نفوذ کند که البته بعد از آن اثرش را دیدم، هرکسی که حرف من را می شنید یا در مسیر ما می آمد و یا حداقل در مسیر قبلش خیلی  سست شده بود و دیگر طوری نبود که توهین به شیعه کند.

*کلام آخر

توصیه من این است که انسان در هر زمینه ای که هست حتی اگر می‌خواهد از اهل تسنن باشد تسنن واقعی بشود و برود در کتاب‌های خودش هم تحقیق کند و سنت واقعی پیامبر(ص) را به اجرا بگذارد و سنت را حجت بداند، سنت پیامبر صلی الله علیه و آله چیز خوبی است ولی الان سنت پیامبر نیست، سنت از کسان دیگر است، سنت پیامبر اگر بود که این وضع نبود، سنت پیامبر یعنی حبّ علی، رفتار و کردار علی، اگر همین ها بهشان برسد، مشکل حل است، به کتاب های خودشان مراجعه کنند و فضایل علی ابن ابی طالب را ببینند ولی متاسفانه آن هایی هم که اهل علم هستند اجازه ندارند به بعضی از قسمت های کتاب های خودشان رجوع کنند.

خیلی از قسمت های کتاب های خودشان را یا حذف کردند یا عوض  کرده اند، اما من معتقدم اگر همین ها را هم ببینند و سنت پیامبر را حفظ کنند، موضوع حل است.

*با تشکر از وقتی که در اختیار ما قرار دادید.

استبصار www.estebsar.ir

تلگرام t.me/estebsar_ir

نظرات کاربران

تعداد نظرات 0

ارسال نظرمطالب مشابه مطلب فوق