مستبصر روسی: احترام به والدین از اشتراکات قرآن و فرهنگ اصیل روس است | اسـتـبـصــار

آخرین اخبار

خانه » رهیافتگان » مستبصر روسی: احترام به والدین از اشتراکات قرآن و فرهنگ اصیل روس است

مستبصر روسی: احترام به والدین از اشتراکات قرآن و فرهنگ اصیل روس است

به گزارش پايگاه اطلاع رسانی استبصار، میخاییل سیمونوف ضمن سخنانی گفت: روسیه کشور بزرگی با فرهنگ‌های مختلف است، اما در جنوب روسیه، مسلمانان و مسیحیان در کنار هم زندگی می‌کنند که این مسئله زمینه‌ای برای آشنایی من با فرهنگ اسلامی شد.

سیمونوف که هم‌اکنون طلبه جامعة المصطفی(ص) العالمیه در قم است، گفت: در فرهنگ اصیل روسیه احترام به والدین و بزرگان از جایگاه بسیار والایی برخوردار بود، اما پس از فروپاشی شوروی و نفوذ فرهنگ غربی، این مسئله اکنون تا حدودی ضعیف و کم‌رنگ شده است.

این مستبصر روسی در ادامه احترام به والدین و بزرگترها را از اشتراکات قرآن و فرهنگ اصیل روس دانست و گفت: در مناطق مسلمان‌نشین روسیه از جمله چچن و داغستان، ارتباط میان خانواده‌ها از صمیمت بیشتری برخوردار است و تا حدودی شبیه ایران است، اما در مناطق مسیحی‌نشین روسیه به‌ویژه سیبری و سن پترزبورگ ارتباط میان بستگان بسیار ضعیف است.

میخاییل سیمونوف، درگیری فرزندان با والدین و ایستادن در مقابل آن‌ها را از تأثیرات منفی نفوذ فرهنگ غربی بر جامعه روسیه به‌ویژه پس از فروپاشی شوروی عنوان کرد و افزود: در فرهنگ قدیم روس احترام به والدین بسیار قوی بود.

وی اضافه کرد: در فرهنگ قدیم روسیه، مسئله طلاق، موضوعی بسیار زشت و ناپسند بود، اما امروز به خاطر میل مردم برای کسب درآمد بیشتر، ارتباطات خانوادگی بسیار ضعیف و بی‌احساس شده و همین مسئله منجر به طلاق در خانواده‌ها شده است.

این مستبصر روسی در پاسخ به پرسشی مبنی بر این که آیا در روسیه مناسبت‌هایی همچون «روز پدر» یا «روز مادر» وجود دارد، گفت: در روسیه روز ۸ مارس که روز جهانی زن است، گرامی داشته می‌شود و هدایایی در این روز به زنان داده می‌شود.

وی درباره آداب خانوادگی در روسیه گفت: در منطقه جنوب روسیه معمولا فرزند کوچکتر حتی بعد از ازدواج با پدر و مادر زندگی می‌کند، اما فرزندان بزرگتر پس از ازدواج از والدین خود جدا می‌شوند؛ در این منطقه، مردسالاری حاکم است، اگرچه احترام به دیدگاه و نقطه نظرات زنان وجود دارد، اما در منطقه سیبری و سن پترزبورگ و شمال روسیه به دلیل تأثیرپذیری از فرهنگ غربی، زن سالاری حاکم است.

وی گفت: در جامعه روسیه حساسیت‌هایی در مورد پوشش زنان میان مسلمانان و حتی مسیحیان معتقد به آیین مسیحیت وجود دارد، به‌طوری که برگزاری جام جهانی ۲۰۱۸ در روسیه مخالفانی داشت و مسلمانان معتقد بودند که حضور زنان خارجی با پوشش‌های نامناسب تأثیر منفی بر جامعه دارد.

سیمونوف در پایان گفت: پدر و مادر من هر دو مسیحی هستند که اکنون جدا از هم زندگی می‌کنند، اما همسر من یک مستبصر اوکراینی است که در مجتمع آموزش عالی «بنت الهدی» قم با وی آشنا شدم و در نهایت ازدواج کردیم.

این مستبصر روس ۳۳ سال سن دارد که تحصیلات خود را در رشته مدیریت در دانشگاه روسیه گذارنده و پس از تشرف به دین اسلام، اکنون برای فراگیری علوم اسلامی در جامعة المصطفی(ص) قم مشغول به تحصیل است.

ایکنا

استبصار www.estebsar.ir

تلگرام t.me/estebsar_ir

نظرات کاربران

تعداد نظرات 0

ارسال نظرمطالب مشابه مطلب فوق