ماجرای مسلمان شدن و حجاب همسر لوئیجی د مارتینو

خانم رئه آ د مارتینو گفت: من توحید و معاد را قبول داشتم، چون مسیحی بودم. نبوت را هم قبول دارم و در این چند ماه که عمار را دیدم باور کردم که رسول‌الله (ص) آخرین پیامبر است. فقط مشکلم این روسری است…

به گزارش پايگاه اطلاع رسانی استبصار، آقای «عمار (لوئیجی) دِ مارتینو [Ammar (Luigi) De Martino]» از پیشگامان مکتب تشیع در ایتالیا و عضو ایتالیایی مجمع جهانی اهل بیت(ع) بود.

مصاحبه ای با آقای دکتر علی مسافری از اعضای انجمن اسلامی فارغ التحصیلان و دانش آموختگان ایتالیا که از دوستان صمیمی و نزدیک مرحوم عمار د مارتینو بود توسط خبرگزاری مهر صورت گرفت.

وی در خصوص شیوه آشنایی اش با مرحوم د مارتینو گفت: بنده آذرماه در سال ۱۳۵۶ برای ادامه تحصیل به ایتالیا اعزام و در آنجا با انجمن اسلامی آشنا شدم و در تمام ۱۸ سالی که ایتالیا بودم افتخار این را داشتم که در کنار برادران انجمن حضور داشته باشم. در سال ۱۹۸۳ بنده برای اولین بار در شهر ناپل که تحصیل می‌کردم، افتخار آشنایی با آقای لوئیجی دی مارتینو را پیدا کردم. در همان سال‌ها یک روز در سلف ناهارخوری بنده و یکی از دوستانم مشغول بحث بودیم که دوست من پیشنهاد داد که می‌خواهد بنده را با یک نفر آشنا کند و دفعه بعد دوست من (که اتفاقاً ایشان هم بعداً شیعه شد و «علی» نام گرفت)، آقای عمار را همراه خودش آورد و این اولین دیدار بنده با آن مرحوم بود. وقتی صحبت‌هایمان شروع شد، پس از ساعتی متوجه شدم که این آدم، خودساخته و با سواد است و خیلی خوب هم تاریخ می‌داند، ضمن اینکه از علاقمندان و طرفداران پروپا قرص امام خمینی(ره) بود و حقانیت امام را باور کرده بود.

خانم «نه رئه آ د مارتینو» همسر ایشان هم که در طول این ۶-۵ ماه اعمال و رفتار عمار را می‌دید و تحت تأثیر قرار گرفته بود، یک شب از من خواست که به منزل ایشان و همسرش بروم. من گفتم امتحان دارم و نمی‌توانم بیایم؛ اما ایشان گفت: “من به تو دستور می‌دهم بیایی!” و من هم قبول کردم و رفتم.

خانم د مارتینو در آنجا به من گفت: “من تا حالا گوشت خوک نخوردم چون دوست نداشتم، شراب هم به خاطر بوی بدش نمی خورم. توحید هم قبل از شما قبول داشتم، چون مسیحی بودم. نبوت هم قبول دارم و در این چند ماه که عمار را دیدم باور کردم که رسول‌ الله (ص) آخرین پیامبر است. معاد را هم که قبول داشتم. فقط مشکلم این روسری است که بچه‌ها می‌گویند اکز مسلمان شوی می‌خواهی با مسأله حجاب چه کار کنی؟”.

بعد از آن، نزد سفیر وقت کشورمان در واتیکان رفتیم و طرح مسأله کردیم. ایشان گفتند چون سن همسر عمار بالاست دلیلی ندارد روسری بگذارند و در اسلام مانعی ندارد، ولی با این حال بعد از اینکه تشهد گفتند، روسری را از کیفشان درآوردند و روی سرشان گذاشتند. بعد از این، خانم نه رئه آ دی مارتینو نام اسلامی «سمیه» را برای خود انتخاب کرد و پس از آن، دو فرزندشان هم مسلمان شدند.

متأسفانه همسر عمار بر اثر یک حادثه رانندگی در حالی که عازم شرکت در مراسم عاشورایی بود جان باخت.

آن مرحوم برخی اوقات با افراد وهابی که بشدت ضد ایرانی بودند و از سوی رژیم سعودی تزریق می‌شدند، هم مواجه می‌شد؛ اما ایمان او به مذهب دستخوش این تبلیغات نشد. خانواده عمار د مارتینو قطعاً اثرات بسیار بیشتری از شهید «ادواردو آنیلی» در ترویج اسلام داشت. شهید آنیلی به خاطر تعلقش به یک خانواده معروف و متمول در ایتالیا شهرت جهانی پیدا کرد؛ اما عمار در تمام اروپا اثر گذاشت.

شایان ذکر است مرحوم عمار (لوئیجی) دِ مارتینو پیشگام حرکت شیعی معاصر در ایتالیا، پیرو عاشق امام خمینی(ره) و انقلاب اسلامی، پدر معنوی شیعیان ایتالیا و عضو ایتالیایی مجمع عمومی مجمع جهانی اهل بیت(ع) روز جمعه ۲۹ آذر ۱۳۹۸ دار فانی را وداع گفت.

این اندیشمند فقید در طول بیش از سی سال فعالیت علمی و فرهنگی و تبلیغی، نقش بسیار مؤثری در رشد اسلام شیعی در میان بومیان ایتالیا ایفاء نمود.

مرحوم عمار د مارتینو همچنین به عنوان “عضو ایتالیایی مجمع عمومی مجمع جهانی اهل بیت(ع)” فعالیت‌های تعیین کننده ای در تجمیع و اتحاد پیروان اهل بیت(ع) در کشورش انجام داد.

آن فقید نخستین ایتالیایی شیعه شناخته شده بود و برای شیعیان ایتالیایی که به واسطه او به آیین تشیع گرویدند پدر معنوی محسوب می‌شد. او در عین حال بین مسلمانان اهل تسنن ایتالیا نیز حسن شهرت داشت و جملگی او را به نام اسلامی‌اش یعنی «عمار» می‌شناختند.

مرحوم عمار د مارتینو انتشار مجله “اسلام ناب (به ایتالیایی: Il Puro Islam)” را از دو برگ آغاز کرد و تا آخر ادامه داد و کهولت سال‌های اخیر هم موجب نشد از انتشار نسخه چاپی آن دست بردارد. این نشریه نقش بزرگی در ترویج آموزه‌های شیعی و آشناسازی ایتالیایی‌ها با دین اسلام با قرائت مکتب اهل بیت(ع) ایفا کرد.

آقای عمار دِ مارتینو روز جمعه ۲۰ دسامبر ۲۰۱۹ (۲۹ آذر ۱۳۹۸) در سن ۸۱ سالگی درگذشت.

ابنا

استبصار www.estebsar.ir

تلگرام t.me/estebsar_ir